Nastolatek idzie do gimnazjum – czy dla rodzica zaczyna się “gimnazjalny galimatias”? Zobacz, co powinna zawierać wyprawka szkolna, aby w pełni wyposażyć przyszłego gimnazjalistę
Jeszcze nie tak dawno twoja pociecha rozpoczynała edukację w pierwszej klasie, a już kończy podstawówkę i zostanie gimnazjalistą. Nieważne czy jest wysokim wysportowanym chłopcem czy filigranową dziewczynką – jest to dla dziecka niezwykle ważny etap. To już nastolatek, a przed nim nowe wyzwania w zupełnie nowej szkole. Pomóżmy mu z jak największą radością powitać nowy etap życia.
Wydawać by się mogło, że skompletowanie wyprawki szkolnej dla gimnazjalisty jest prostą sprawą w porównaniu z wyprawką dla siedmiolatka, lecz nic bardziej mylnego! Przede wszystkim dziecko w tym wieku eksperymentuje w poszukiwaniu swojego stylu. Nawet jeśli tobie nie do końca podoba się piórnik w czaszki, trudno ci będzie odwieźć je od takiego wyboru. Negocjuj i tłumacz. Próbuj iść na kompromisy. Szanuj zdanie twojej latorośli, jeśli mieści się w granicach rozsądku.
Wspólne zakupy szkolne mogą być całkiem przyjemnie spędzonym czasem, pod warunkiem, że omówicie przed wyjściem pewne zasady, np. dotyczące cen.
W poszukiwaniach wyprawki szkolnej weź pod uwagę przede wszystkim zdanie samego zainteresowanego – zwróć uwagę, czy ma już przygotowaną własną listę zakupów (często starsi koledzy podpowiadają, że szkoła wymaga tenisówki z białą podeszwą lub własny kubek na herbatę). Jeśli Twój nastolatek nie ma takiej listy to pomóż mu ją stworzyć – razem o niczym ważnym nie zapomnicie, a jednocześnie uda ci się wyeliminować pomysły zakupu niekoniecznie związane ze szkołą (chyba wszystkie nastolatki lubią “naciągać” rodziców na zbędne wydatki typu nowy telefon…).
Co kupić gimnazjaliście?
Trudno przebrnąć przez oferty sklepów papierniczych, czy odzieżowych odnośnie wyposażenia ucznia 1 klasy gimnazjum. Nie dajmy się zwieść reklamami- przygotowaliśmy niezbędnik gimnazjalisty, który wskaże, co jest rzeczywiście potrzebne, a co można zakupić w późniejszym etapie.
- plecak – fajny plecak to nieodzowny atrybut gimnazjalisty. Powinien mieć usztywnione plecy, dodatkowym atutem będzie stelaż. Dobrze, jeśli plecak do gimnazjum posiada certyfikaty czy atesty gwarantujące pozytywną opinię. Dziecko w tym wieku intensywnie rośnie, dlatego tak istotne jest zachowanie prawidłowej postawy w trakcie noszenia coraz to cięższego plecaka, by zapobiec schorzeniom kręgosłupa. W gimnazjum podręczników przybywa, więc na pewno plecak musi mieć odpowiednią ilość przegródek i komór, by wszystko pomieścić, łącznie z formatem A4. Szerokie szelki z regulacją zapewnią komfort noszenia. Pamiętaj, że nastolatek ciągle jest na etapie poszukiwań swojej tożsamości, więc nadruk z wielkim logo firmy dziś może być cool, a pod koniec roku szkolnego “obciachowy”. Najbezpieczniej jest wybrać plecak z uniwersalnym wzorem, który zawsze będzie modny.
- piórnik – najlepszym rozwiązaniem dla gimnazjalisty jest piórnik typu duńskiego inaczej zwany tubą. Sporo do niego wchodzi, a nie trzeba każdego pisaka z osobna wkładać do przegródki. Poza tym jest bardzo trendy.
- podręczniki – ich spis otrzymasz w szkole lub na stronie internetowej szkoły. Nie zapomnij o okładkach, mniej zniszczone książki lepiej się sprzedają na kiermaszach, po zakończeniu roku szkolnego. Można odzyskać w ten sposób chociaż część funduszy zainwestowanych w nowe książki.
- okładki na podręczniki – dzięki nim książki będą mniej zniszczone i będzie można je odsprzedać na kiermaszu podręczników.
- zeszyty – do każdego przedmiotu. Minimum 32-kartkowe, ale grubsze, nawet 96-kartkowe są dobrym rozwiązaniem. Większość zeszytów będzie w kratkę, w linie tylko do języka polskiego i języka obcego. Nie zapomnij o czystym zeszycie do geometrii.
- notatnik – mały poręczny notes do korespondencji z nauczycielem, bądź zapisywania sprawdzianów.
- długopis/pióro – wybierz w zależności od tego, czym lubi pisać. Długopis powinien być dopasowany do prawo lub leworęcznego dziecka. Ułatwi to zapisywanie długich notatek na lekcji historii…
- kolorowe długopisy, zakreślacze – przydatne przy nauce na sprawdzian, aby podkreślić w zeszycie ważniejsze tematy.
- gumka, nożyczki, klej, temperówka – aby gimnazjalista był przygotowany na każdą okoliczność, niekoniecznie tylko w ramach zajęć plastycznych
- zestaw do geometrii – linijka, kątomierz, ekierka, dobry cyrkiel, który precyzyjnie będzie zakreślać koła. Warto kupić zestaw w opakowaniu – unikniesz złamania elementów, albo wygięcia cyrkla.
- strój na w-f – zazwyczaj biały t-shirt i granatowe lub czarne spodenki. Niezależnie od płci dziecka. Często szkoły preferują, aby buty sportowe były z białą podeszwą, która nie zostawi śladów na parkiecie sali sportowej.
- worek na buty lub na w-f – wybierz przewiewny worek, najlepiej z siateczki- wtedy strój będzie się wietrzyć i unikniesz nieprzyjemnego zapachu po otwarciu worka.
Czas zweryfikuje, czego jeszcze będzie potrzebować Twój nastolatek. W późniejszym etapie warto zaopatrzyć się w chusteczki odświeżające, bądź mały antyperspirant – przydatne po zajęciach wychowania fizycznego. Może również okazać się, że szkoła jest wyposażona w szafki na książki (w których zazwyczaj znajdzie się wszystko oprócz książek). Wypytaj swojego nastolatka, co przechowuje w szafce – być może przyda mu się dodatkowy mały ręcznik, szczotka do włosów, czy termos.
Wyprawka szkolna dla gimnazjalisty, czyli kontrolowane zakupy
Zerknij do internetu, być może znajdziesz tam znacznie tańsze podręczniki, czy zeszyty. Weź też pod uwagę zakup używanych książek, szkoły często organizują kiermasze. Książki używane znajdziesz też w antykwariatach (specjalnie przed rozpoczęciem roku szkolnego są organizowane targi podręczników). Przed wyjściem na wielkie zakupy zrób listę i zaplanuj które sklepy odwiedzisz. Rozłóż w czasie wydatki na wyprawkę, pozostawienie wszystkiego na ostatnia chwilę przysporzy tobie i uczniowi dodatkowego stresu.
Pójście do gimnazjum to przełomowy moment w edukacji twojego dziecka. Pamiętasz swój pierwszy dzień w nowej pracy? też pewnie poprzedzała go nieprzespana noc. Dlatego prócz super plecaka i ekstra piórnika, w gimnazjalnej wyprawce powinno się znaleźć twoje wsparcie, zrozumienie i miłość.