Jak wybrać plecak szkolny?

5 porad na co zwrócić uwagę przy wyborze plecaka do szkoły

Jak wybrać plecak do szkoły – pytanie, które zadają sobie rodzice dzieci, które kończą przedszkole. Oczywiście głównym kryterium jest wzrost, wiek dziecka i wielkość plecaka, który powinien mieć anatomicznie ukształtowane plecy, dostateczną ilość odblasków i dodatkowo mieć jak najniższą wagę. Czy da się połączyć te wszystkie właściwości w jeden idealny plecak?

1. Cena plecaka

To, że plecak jest najdroższy nie jest równoznaczne z tym, że jest najlepszy i na odwrót. W sklepach znajdziemy mnóstwo plecaków – od tych najtańszych z ryneczków, czy supermarketów po te najdroższe od zagranicznych marek. Co wpływa na ich cenę? Różnic między plecakami jest bardzo wiele. Największy wpływ na cenę ma przede wszystkim jakość wykonania oraz anatomicznie ukształtowany system pleców, który ma ogromny wpływ na zdrowy rozwój sylwetki dziecka.

2. Waga plecaka

Waga to jedno z najważniejszych kryteriów dla mam pierwszaków. Rzeczywiście waga samego plecaka jest ważna, ale należy pamiętać, że „każdy medal ma dwie strony“. Bardzo lekki plecak może nie posiadać usztywnionych pleców, a ilość materiału do wykonania plecaka może być minimalna. System pleców z wyjmowalnym stelażem aluminiowym sam w sobie nie jest ciężki (jak to bywało w przypadku plecaków górskich rodem z lat dziewięćdziesiątych). Aluminium jest bardzo lekkie, dzięki czemu minimalnie zwiększa wagę plecaka. Plecaki bez usztywnienia, wykonane wyłącznie z materiału są lekkie, ale mogą negatywnie wpływać na postawę pleców dziecka. Inne elementy wpływające na wagę plecaka to dodatkowe ozdoby naszywane na materiał, ilość komór oraz rodzaj membrany chroniącej przed deszczem, którą jest pokryty materiał plecaka od wewnątrz.

3. Wielkość plecaka

Plecak wybieraj zawsze według wzrostu dziecka. Czasami mamy tendencję do kupowania rzeczy nad wyrost – buty o numer większe, bo przecież noga rośnie. Nie kierujmy się tą zasadą przy wyborze plecaka. Jeśli kupisz dziecku w pierwszej klasie podstawówki plecak młodzieżowy przeznaczony do szóstej klasy to mimo, że posiada on najwyższej jakości system pleców nie będzie się sprawdzać u pierwszaka. Duży plecak będzie opadać poniżej pleców, a w najgorszym przypadku może powodować bóle pleców i ramion. Plecaki młodzieżowe są projektowane z myślą o dzieciach o wzroście powyżej 150 cm. Takie plecaki mają inny układ szelek, czy komór oraz są cięższe od plecaków dla dzieci do 1-3 klasy.

 

4. Jeden plecak do szkoły i na wycieczki

Jeśli rozważasz zakup plecaka sportowego, który uniwersalnie miałby służyć na wycieczki, treningi i do szkoły to pamiętaj, że plecaki sportowe nie posiadają takich usztywnień, jak plecaki szkolne. Mogą mieć anatomicznie ukształtowane plecy, jednakże sama konstrukcja jest raczej pozbawiona jakichkolwiek usztywnień na rzecz sportowego kształtu w którym zmieści się np. piłka. Dno plecaka sportowego zwykle jest wykonane z tego samego materiału, co reszta plecaka. W plecakach szkolnych dno jest uszyte ze specjalnych materiałów odpornych na przeciążenia, czy przetarcia.

5. Ale ja chcę plecak z kucykami!

Dzieci kochają motywy licencyjne, ale taka miłość nie trwa długo. Wiemy, że trudno oprzeć się reklamom, komercji, która atakuje dzieci z wszystkich stron. Na rzecz starych bohaterów bajek przychodzą nowi i za pół roku może się okazać, że kucyki poszły w zapomnienie i dziecko będzie chciało nowy plecak. Gdy jednak kucyki nie dają za wygraną spróbuj z dzieckiem pójść na kompromis. Wybierz trzy lub pięć modeli plecaków, które spełniają wszystkie wymagania odnośnie zdrowia, bezpieczeństwa, wielkości, pojemności. Poproś dziecko, aby spośród wybranych przez Ciebie modeli wybrało plecak, którego motyw będzie dla niego najpiękniejszy. Przecież to własnie ono będzie nosiło plecak przez trzy najbliższe lata, więc ważne, aby było z niego zadowolone.