Nuda w ferie? Nie w twoim domu!

Współcześni rodzice są zabiegani, zapracowani i zestresowani codziennymi obowiązkami i problemami. Gdzie w natłoku zajęć znaleźć czas dla siebie, a cóz dopiero dla dziecka…Wielu rodziców wychodzi z założenia, że zorganizowanie dziecku zajęć dodatkowych jest najlepszą alternatywą. Ale czy na pewno Jaś jest szczęśliwy, gdy dwa razy w tygodniu chodzi na basen, trzy razy na angielski, do tego kółko szachowe i teatralne a w weekendy ćwiczy intensywnie karate?…Nie jest, bo nie spędza czasu ze swoją rodziną.Wieczory z rodziną wyglądają tak – mama w kuchni, tata przed telewizorem a Jaś przy komputerze. Czy to aby na pewno wspólnie spędzony czas?… Dzieci obciążone nadmiarem zajęć dodatkowych są przemęczone. Niejednokrotnie stawiając im coraz to większe wymagania, nie zauważamy, że dziecko zaczyna mieć problemy z koncentracją, że oceny w szkole coraz słabsze, że roześmiane dotąd, szczęśliwe dziecko stało się zamknięte w sobie i smutne.

Umiar najważniejszy

Zajęcia dodatkowe są jak najbardziej wskazane, ale w myśl zasady – wszystko z umiarem. Jeśli nasza pociecha ma zdolności plastyczne, zapiszmy ją na takie zajęcia, niech rozwija swoje talenty. Jeśli mamy w domu małego kibica piłki nożnej, czemu nie miałby grać w szkolnej drużynie? Dostosujmy program zajęć dodatkowych do zainteresowań naszego dziecka, wspólnie z nim decydujmy w jakiej formie będą się one odbywały, by nie były zbytnim obciążeniem dla małego ucznia i sprawiały mu wielką radość, a nie były przyczyną stresu.

Spotkania w grupie poza szkołą, przynoszą wiele korzyści:

– uczą prawidłowych kontaktów społecznych
– uczą dyscypliny i obowiązkowości
– pogłębiają wiedzę i umiejętności
– uczą podejmowania nowych wyzwań
– są doskonałą alternatywą na samotne popołudnia (zwłaszcza dla “jedynaków”)
– budują poczucie własnej wartości
– spełniają potrzebę osiągnięcia sukcesu

Czasem zajęcia pozalekcyjne spełniają także rolę terapeutyczną, np w sytuacjach, gdy dziecko ma problemy z komunikowaniem się z otoczeniem, czy inne trudności wieku dziecięcego.

Intensywność zajęć dodatkowych należy dostosować do wieku dziecka, uwzględniając fakt, iż dziecko w przedszkolu ma wystarczająco dużo zajęć w ramach programu przedszkolnego, a uczniom klas wczesnoszkolnych w zupełności wystarczą zajęcia 2 razy w tygodniu. W późniejszych klasach dziecko może samo zacząć decydować o ilości zajęć, zgodnie ze swoimi potrzebami.

Nie tylko dodatkowe lekcje angielskiego, karate czy kółko plastyczne mogą zająć wolny czas dziecka. Ciekawym pomysłem jest harcerstwo, służba ministrancka, czy dla starszych dzieci wszelkiego rodzaju wolontariat. Są to z reguły zajęcia bezpłatne, więc dostępne dla każdego.

Komputer i telewizja

Ograniczajmy naszym dzieciom telewizję oraz komputer! Nadmierne korzystanie, z tych co prawda nieodzownych w dzisiejszym życiu technologii, ma zgubny wpływ, na dopiero kształtującą się psychikę małego człowieka. Skutkiem mogą być: nadpobudliwość, problemy z koncentracją, rozwiązywaniem problemów, lęki, pogorszenie stanu zdrowia ( słabszy wzrok, nadwaga z powodu braku ruchu na świeżym powietrzu)
Małym dzieciom, zamiast włączenia bajki w telewizji, poczytajmy. Starszym podsuńmy książkę, niech same czytają.

Psychologowie uważają, że dzieci w wieku 3-7 lat mogą oglądać tv czy korzystać z komputera pół godziny dziennie maksymalnie, a dzieci od 7 do 12 lat – godzinę. Zalecane jest, by do drugiego roku życia dziecko wogóle nie miało styczności z tv czy komputerem. Nierealne?…Realne i warto spróbować. Oczywiście nie musimy być bardzo restrykcyjni, jakieś odstępstwa od reguły są przecież dopuszczalne 🙂

Dziecko – Twój przyjaciel

Najważniejsze jednak są prawidłowe relacje z rodzicami. Starajmy się każdego dnia znaleźć jak najwięcej czasu na rozmowę z naszą pociechą. Nie wystarczy wspólne obejrzenie filmu. Może zamiast tego rodzinna gra planszowa czy wypad za miasto na piknik, z plecakiem “Topgal” pełnym smakołyków?… Nawet w domu w pochmurne dni można tak zorganizować dziecku czas, że nie będzie znudzone, a wręcz zafascynowane twoim pomysłem (np zrobienie ze zwykłej butelki wazonu dla mamy za pomocą różnych technik plastycznych, czy ślicznej laurki dla babci)

Bądź mądrym rodzicem, zaplanuj zajęcia dla Twojego dziecka tak, by dawału mu one jak najwięcej radości i korzyści. A przede wszystkim bądź jak najbliżej swojego dziecka, uczestnicz w każdym aspekcie jego życia, bądź jego najlepszym przyjacielem