Czerwony pokój dziecka wzbudza emocje, a czarny powoduje depresję

Jak wymalować pokój dziecka?

Według psychologów kolory mają większy wpływ na stan emocjonalny, niż możemy przypuszczać. Warto pozwolić nastolatkowi wymalować pokój na czarno? Dlaczego klasy w szkołach powinny być kolorowe? Czas wakacji to często okres zmian w pokoju dziecięcym- zastanów się przed wyborem koloru ścian, ponieważ może to mieć wpływ na zachowanie Twojego dziecka.

Czerwony, żółty, czy zielony?

Czerwony kolor jest chętnie wybierany przez małe dzieci- zabawki dla niemowlaków mają dużo elementów czerwonych. Czerwony kolor to prawdopodobnie pierwszy, który widzi dziecko w łonie matki i który kojarzy się z pobudzeniem, działaniem.  W zależności od intensywności czerwony, żółty i pomarańczowy są kolorami sygnalizującymi. Kolor żółty dodatkowo pobudza apetyt u dzieci, ale ze względu, że odbija sporo światła powoduje zmęczenie oczu. Nie powinien być użyty na dużej powierzchni blisko dziecięcego biurka. Pomarańczowy pobudza intelekt. Odcienie czerwonego koloru idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach w których w krótkim czasie należy osiągnąć jak najlepszy rezultat. Czerwony wystrój pokoju uaktywni dziecko do działania, ale może powodować nadpobudliwość. Jak wymalować pokój dziecka, aby było zadowolone? Jeśli zdecydujesz się na czerwony kolor wybierz na duże powierzchnie  pastelowe odcienie.

Pastele, czyli kolory o niskiej intensywności, są najczęściej wybierane do dziecięcego pokoju. Kojarzą się dzieciom z szczęśliwymi chwilami, rodzinnym ciepłem.

Według badań niektóre odcienie różowego koloru wywołują spokój i uczucie błogości wśród dzieci. Odcień zielonego przypomina ciepłe letnie dni (a może wakacje spędzone u dziadków w ogródku?). Kolor niebieski jest kolorem zimnym- obniża temperaturę ciała, uspokaja, ma wpływ również na obniżenie apetytu dziecka. Niebieski wraz z zielonym pomaga w skupieniu, stąd chętnie jest wybierany, jako kolor ścian w szkołach, bibliotekach.

Czarny pokój – czarne myśli?

Nastolatki w okresie buntu wybierają czarny kolor, który jest mocny i wyraźny. Często też proszą rodziców, aby  wymalować pokój właśnie na ten kolor. Czarny powoduje stany depresyjne lub agresję, nie jest zalecany w przypadku dzieci, które są podatne na negatywne emocje. W przypadku gdy nastolatek usilnie forsuje swoje zdanie wysłuchaj dziecka, dokładnie przeanalizuj jego argumenty. Gdy nie znajdziesz wspólnej ścieżki porozumienia wynegocjuj kompromis- czarne meble, czy dekoracje.

To, w jaki sposób przeprowadzisz rozmowę z nastolatkiem może przynieść więcej korzyści, niż tylko kolor ścian. Daj nastolatkowi jasny sygnał, że jego potrzeby są dla Ciebie ważne.

Złoty środek

Kolor pokoju dziecka zależy od jego wieku. Dla nastolatków kolor ma  znaczenie emocjonalne, jest wyrazem własnego „ja”, a u młodszych dzieci kolor wpływa na nastrój, zachowanie. W pokoju dziecięcym unikaj połączenia kolorów ostrzegawczych, intensywnych, które powodują napięcie, a nawet rozdrażnienie. Dominujący kolor ścian pokoju ma wpływ na usposobienie dziecka. Kolory mniej intensywne, jak zielony, czy niebieski pobudzą dziecko do kreatywnego myślenia, aktywności, ale też spokoju- pokój ma być również strefą relaksu dziecka. Dziecko, które jest pasywne można pobudzić wyraźnymi dodatkami w kolorze pomarańczowym, który wpływa na rozwój. Już wiesz, dlaczego klasy w szkole są kolorowe?